BEAVER RIVER — Richfield Springs wrestlers Teddy Dziadik and Jesse
Bond both advanced to the Section III interclass championships with
solid performances this past Saturday at the Class D tournament in
Beaver River.
Dziadik placed second in the 145-pound bracket, losing only in the
championship match, 8-7, against host Beaver River’s Dustin Zehr. The
second-seeded Dziadik pinned Rob McConnell of Onondaga in 1:35 of the
first round in his opening-round match, then decisioned John Wratten of
Little Falls, 11-3, in the semifinals.
Bond, meanwhile, finished fourth at 103 pounds, first pinning Nick
Wentworth of LaFayette High School in 4:55 in an opening-round match
before being pinned himself in 45 seconds in the semifinals.
Fellow Richfield Springs wrestlers Todd Seamon (189), Dan Zurmuhlen
(152) and Alain Zurmuhlen (119) all placed fifth in Class D, narrowly
missing the mandatory top-four finish necessary to advance to this
Saturday and Sunday’s Section III Division II championships at Oswego
State, which is scheduled to begin on both days at 10:30 a.m.
As a team, the Indians finished in ninth place out of 14 schools;
Beaver River won seven different weight classes and captured its fifth
straight team title by a 270-186 margin.
Section III Class D Meet at Beaver River Saturday, Feb. 11
Team scores: 1. Beaver River
270; 2. Mohawk 186; 3. Watertown IHC 132; 4. Copenhagen 131; 5. Sandy
Creek 120; 6. Little Falls 83; 7. LaFayette 75; 8. Frankfort-Schuyler
66; 9. Richfield Springs 64; 10. Onondaga 52; 11. Fabius-Pompey.
Most Outstanding Wrestler: JUSTIN SEIFRIED (Mohawk) 119
Aggregate Pin: ED BACKUS (Mohawk) 215
CHAMPIONSHIP FINALS
96
Bryan Streeter (Beaver River) TF Anna Cummings (Ononadga) 17-1
103
Ken Kampnich (Watertown IHC) pin Cole Pate (Beaver River) 1:25
112
Devin Widrick (Beaver River) pin Nick Reff (Little Falls) :19
119
Justin Seifried (Mohawk) dec Brian Kampnich (Watertown IHC) 4-0
125
Antonio Doldo (Watertown IHC) dec Scott Luberto (Sandy Creek) 4-2
130
Joe Widrick (Beaver River) pin Adam Fish (Copenhagen) 1:17
135
Shane Roggie (Beaver River) pin Josh White (Cooperstown) 3:46
140
Derek Brenon (Watertown IHC) pin Andy Kroll (Mohawk) 1:31
145
Dustin Zehr (Beaver River) dec Ted Dziadik (Richfield Springs) 8-7
152
Nunzio Doldo (Watertown IHC) dec Drew LaPlante (Beaver River) 8-2
160
Shawn Tripp (Beaver River) dec Ben Conklin (Mohawk) 9-7
171
Jacob Ferguson (Beaver River) dec Pat Dwyer (Lafayette) 6-5
189
Steve Forbes (Mohawk) dec Hank Penree (Frankfort-Schuyler) 3-2
215
Ed Backus (Mohawk) pin Jordan Ferguson (Beaver River) :22
275
Chris Walrath (Little Falls) pin Derek Weber (Copenhagen) :20
|